Loading...

ארגז הכלים לעסק בתחילת הדרך

מאת: cbc
פורסם בתאריך: 04.12.12


יזמות עסקית ופתיחת עסק עצמאי מחייבים לא מעט היערכויות טרום הפתיחה ולכל תקופת פעילותו. החל מבניית תכנית עסקית ובדיקת השוק, פתרונות מימון ועד הגדלת קהל הלקוחות ומינוף העסק. בין אם מדובר בעסק קטן או בינוני, כדאי לרכוש מקסימום כלים עסקיים במסגרת הכשרות מקצועיות ליזמים ולהיעזר ביועצים עסקיים ופיננסיים שילוו את התהליך שכרוך בלא מעט סיכונים ומכשולים. לצד היועצים העצמאיים שיוכלו לסייע להצלחת העסק, ישנם לא מעט גופים עסקיים שמספקים שירותיים מקצועיים במגוון תחומים- כולל עסקיים, משפטיים, פיננסיים ואחרים ואלו מציעים ארגז כלים חיוניים לעסק בתחילת דרכו.

בניית תכנית עסקית ופתרונות מימון

יועץ עסקי או מאמן עסקי יוכלו לתרום מניסיונם ולכוון בכל הקשור לבניית תכנית עסקית שחלקה בהצלחת העסק כולו אינה מבוטלת. תכנית עסקית ראויה תוכל לנבא ולהעריך בצורה טובה עד כמה העסק המיועד יהיה כדאי מבחינה פיננסית תוך לקיחה בחשבון של על המרכיבים הנדרשים להתחשבות כמו למשל גובה ההלוואה לפתיחת העסק, תשלום לעובדים המועסקים, לספקים, תחזוקה שוטפת נדרשת ועוד הרבה פרמטרים אחרים שנכללים במסגרת ההוצאות השוטפות של העסק. תכנית עסקית כוללת גם פירוט של כל שלבי הקמת העסק המתוכננים כמו למשל שלב בקשת הלוואות לפתיחת העסק והשגת משקיעים במידה והדבר רלוונטי. יש לקחת בחשבון כי כיום אפשרויות המימון לעסקים הינן נרחבות ומגוונות לאחר שמגישים תכנית עסקית מסודרת שמצביעה על יכולת החזרתה של ההלוואה המתוכננת. למרות שעסקים בתחילת דרכם אולי יתקשו לקבל הלוואות גדולות מגופים כמו בנקים וזאת לעומת עסקים מבוססים שהוכיחו את עצמם, אלה יוכלו להגיש בקשה להלוואה בערבות המדינה במידה ואכן עומדים בקריטריונים של הקרן לסיוע לעסקים קטנים.

שירותים פיננסים מקצועיים

לכל מנהל עסק יש צורך בשירותי חשבונאות מקצועיים החל משלב פתיחת העסק ולאורך כל תקופת פעילותו. גם במקרה ומדובר בעסק קטן, לא כדאי לקחת את משימת ההנהלת החשבונות על עצמכם וכדאי להפקיד את המלאכה בידי אנשי מקצוע מנוסים בתחום. בשלב פתיחת העסק תידרשו להכוונה לגבי אופן ההתאגדות המותאמת לעסק, ייעוץ בכל הקשור למיסוי כמו מס הכנסה ומע"מ וביטוח לאומי ותכנון מס להקמה. מנהל חשבונות או רואה חשבון יוכלו לספק הסבר לגבי ניהול הספרים ולסייע בכל הקשור לפתיחת תיקים מול הרשויות. תוכלו לבחור לשכור את שירותיו של רואה חשבון עצמאי או את שירותיו של משרד ראיית חשבון שמספק מכלול שירותים עסקיים הניתנים על ידי יועצי מס ומנהלי חשבונות. כך תוכלו להיות שקטים שכל העניינים הפיננסיים שלכם בידיים טובות. במידה ויש בידיכם המלצות על אנשי מקצוע מקצועיים, כדאי לבחור אותם מאחר ובידכם המלצות מלקוחות שהתנסו בשירותיהם.

רישום העסק ופעילויות נוספות

כאמור, כל בעל עסק עצמאי מחויב לפי חוק להירשם במשרדי המע"מ ולהודיע לשלטונות המס על פתיחתו. בנוסף יש גם צורך להירשם כעצמאים במוסד לביטוח לאומי ולמלא דוח רב שנתי. עסקים בענפים מסוימים (כדוגמת ענף המזון) מוגדרים לפי חוק כ"טעוני רישוי" ובהתאם מחויבים לרישיון לצורך הפעלתם. רישיון ניתן לקבל מהרשות המקומית בה העסק פועל. לצורך הבנה טובה יותר של הצעדים הנדרשים לביצוע בכל שלבי קיום העסק, במיוחד הצעדים הבירוקראטיים, כדאי להיעזר במדריכים מקצועיים מפורטים ומוסמכים לפתיחת עסק באתרי גופים ממשלתיים וציבוריים כמו למשל באתר רשות המיסים, אתר מט"י (המרכז לטיפוח יזמות עסקית) ואתר איגוד לשכות המסחר. באתר האיגוד, בו פועלות חטיבות המחולקות לענפי מסחר ושירותים שונים, תוכלו לעשות שימוש ברשימה ענפה של שירותים ייעודיים לעסקים קטנים ובינוניים. החל מייעוץ משפטי על ידי עורכי דין, מרכזי מידע בכל הקשור לנושא יבוא, מכס על יבוא ותקינה לעסקים הנדרשים לייבא מוצרים מחו"ל, מגוון הזדמנויות עסקיות בארץ ובעולם, הצעות מכרזים ומפגשי נטוורקטינג למינוף העסק ולהגדלת קהל הלקוחות ועוד. כמו כן, תוכלו להרחיב את כישוריכם והשכלתכם ולהגיע לימי עיון והרצאות שמציעה המכללה העסקית מטעם האיגוד ואפילו להצטרף לקורס עסקי במגוון נושאים רלוונטיים כמו ניהול, שיווק ופיננסים, סחר בינלאומי, שפות זרות כדוגמת אנגלית עסקית וסינית והסמכות מקצועיות מתקדמות אחרות.


  • © כל הזכויות שמורות לטו נט ישראל