מאמר מאת: doritsela, פורסם בתאריך: 4.11.12

בפרויקט תכנון הבית ועיצובו מחדש, אחד השלבים המשמעותיים ביותר בפרויקט מתייחס לשלב התכנון האדריכלי. שלב זה כולל את חלוקת השטח הכללי של המבנה לכל חלל של הפרוגרמה, למשל שטח חדר הסלון, המטבח, חדר הילדים ויתר החדרים והפונקציות בבית, כמו גם המיקום שלהם בבית. בנוסף, התכנון מתייחס גם לפתחי האוויר בבית (כולל בחירת המיקום של החלונות וגודלם) ואופי המחיצות בבית, החומר מהן עשויות והגובה שלהם, כאשר אלו נבחרים בהתאם לסגנון העיצובי. התכנון גם מגדיר את התשתית של מערכות המים, ביוב, מיזוג אוויר, חשמל ואחרות. בנוסף להגדרות אלו בתכנון האדריכלי, אדריכל הפנים, הרואה את התמונה הכוללת, מייעץ בכל הקשור לבחירת החומרים המתאימים לעיצוב הנבחר בהתחשב על הסגנון המתאים לבית, לטעם האישי ולקווים האופנתיים.

שיתוף פעולה הדדי לאורך כל שלבי הפרויקט

על מנת שתכנון אדריכלי אכן יקדם לעבר התוצאה המיוחלת- בית פונקציונאלי לשביעות הרצון ובהתאם לטעם האישי של הדיירים, נדרש שיתוף פעולה הדדי עם האדריכל ולקוחותיו לאורך כל שלבי הפרויקט. רק לאחר הבנה אמיתית ומלאה של צרכי הלקוחות במגרש הביתי, ביכולתו של האדריכל לבצע תכנון אדריכלי נכון שישרת את כל המטרות בהתאם למגבלות הקיימות בשטח ולהציגו באמצעות מודל תלת מימדי ממוחשב המאפשר המחשבה ריאליסטית ככל הניתן של הפרויקט. מסיבות אלו ואחרות, חשוב לבחור בקפדנות יתרה את האדריכל שילווה את הפרויקט האדריכלי.


אדריכלות

עצות לבחירת אדריכל

כדי לבחור את איש המקצוע המתאים ביותר העובד באופן עצמאי או במשרד אדריכלות, כדאי להתמקד בשמות של אדריכלים שהתקבלו המלצות לגבי פעילותם המקצועית מלקוחות שהתנסו בשירותיהם. במידה ולא ניתן להשיג המלצות מהסוג, כדאי לבחון המלצות מהסוג בשלב מתקדם יותר כתנאי סף לפני ההכרעה הסופית. בכל מקרה, חשוב לוודא אצל רשם האדריכלים שהאדריכל אכן "רשוי" ובמקרה ומדובר באדריכל פנים, לוודא שהוא חבר באגודת אדריכלי הפנים בישראל. במסגרת פגישה רשמית מסודרת, תוכלו לבחון את תיק העבודות שלו המאפשר התרשמות מרמת העיצוב ומסגנון העבודה. במידה והדבר מתאפשר, כדאי לבקש להגיע להתרשם באופן פרונטאלי מפרויקט שהסתיים. כמו כן, תוכלו להכיר את האיש מאחורי המקצוע ולבחון את הכימיה ביניכם ועד כמה הינכם מרגישים נוח ופתוחים איתו על מנת לשתפו בצרכים ובהתלבטויות. בהזדמנות זו תוכלו לתאם ציפיות לגבי סגנון עבודתו של האדריכל ובאיזה אופן רואה את חלקו בכוח לצד חלקכם. לאחר ההחלטה לגבי איש המקצוע שעומד בכל הדרישות, חשוב להשקיע מחשבה ולשים לב לפרטים הקטנים בכל הקשור לחוזה אדריכלי. מדובר במסמך המפרט את כל תחומי האחריות של כל אחד מהצדדים החתומים, את גובה שכר הטרחה והמועדים לתשלום, לוחות זמנים מוגדרים וחריגות מהם וכל פרט שסוכם בעל פה וחשוב שיעלה על כתב כדי שהכל יהיה מתועד למען הסר ספקות או אי בהירות.