מאת: דניאל עובדיה , עודכן בתאריך: 9/9/20

גבר, אנחנו יודעים שזו לא אשמתך, ככל הנראה מדובר בשערות שלה – ובכל זאת, את הסתימה יש לשחרר. אבל רגע לפני שאתה משלם לאינסטלטור 300 שקלים, נסה לעשות זאת בעצמך. בינינו, לפתוח סתימה זה פשוט ולכן אולי כדאי לאסוף את כל חברי המשפחה ללמוד מהמדריך כיצד לעשות זאת, בכל זאת, אנו דוגלים בשוויון.

פתיחת סתימה באסלה

כאשר מדובר בפתיחת סתימות, ישנם אזורים מרכזיים אשר נוהגים להיסתם מעת לעת. האזור הנפוץ ביותר הוא השירותים, אחריו הכיור, ולבסוף ביוב המקלחת (דרך פתח הניקוז). נתחיל דווקא בשירותים, יש לנו תחושה שלשם כך הגעתם לכאן. למעשה, אין לנו דרך לדעת עד כמה הסתימה באסלה רצינית, ובמקרים מסוימים לא נצליח לפתוח אותה בעצמנו, ונדרש להזמין אינסטלטור. אולם, לפני שנעשה זאת, שווה בהחלט לנסות לפתוח אותה בעצמנו, סיכויי ההצלחה שלנו גבוהים. ראשית, למה בכלל נגמרה הסתימה? ובכן, ברוב המקרים מדובר ביותר מדיי נייר שהושלך פנימה, או מגבונים לחים, תחבושות הגייניות, וחומרים נוספים אשר לא מתפרקים בקלות ואט אט יוצרים סתימה באסלה. במקרים קשים יותר, מדובר בבעיה במערכת הביוב עצמה. כך תפתחו את הסתימה: ראשית, פתחו את הניאגרה ורוקנו מתוכה את המים באמצעות כוס. לאחר שזו ריקה, קחו פומפה ובאמצעות דחיפה חוזרת ונשנית נסו לשחרר את הסתימה. במידה והצלחתם, מלאו את הניאגרה במים חזרה, הורידו את המים בשירותים וראו האם הבעיה נפתרה. במידה ולא הצלחתם, ככל הנראה נדרש לנו אמצעי מקצועי יותר מפומפה, הנקרא צינור קפיץ. במידה ויש לכם כזה (אנחנו בשוק אם כן) חזרו על אותן הפעולות שעשיתם עם הפומפה. במידה ולא, לאינסטלטור המקומי וודאי יש בנמצא.

פתיחת סתימה בכיור – יותר מורכב, אבל אפשרי

אינסטלטור פותח סתימה בכיור

על מנת לבצע פתיחת סתימה בכיור יש ליישם מספר שלבים רב יותר מסתימה באסלה. השלב הראשון הוא להרתיח מים, ולאחר מכן לשפוך אותם לכיור. המים עשויים לשחרר את הסתימה קליל. בכלל, לשפוך מים רותחים לכיור הוא רעיון מצוין ברמה השוטפת, ולא רק כאשר ישנה סתימה. ברוב המקרים, המים החמים יצליחו לשחרר רק חלק מהסתימה, ולכן בשלב הבא נסו לפמפם את פתח הניקוז בכיור באמצעות פומפה. במידה וגם זה לא הצליח, הבשילו שרוולים והחלו בפירוק הסיפון שמתחת הכיור. בטרם תנתקו את הסיפון (פשוט וקל) תדאגו למקם דלי מתחת, שהרי אנו צופים שהסתימה תתנקז החוצה. שימו לב שלא לאבד את גומיית האטם (גומייה שחורה). במידה וגם זה לא הצליח, אנו ממליצים להזמין אינסטלטור לפתיחת הסתימה, וזאת לנוכח העובדה שבשלב הבא יש להיעזר בחומרים כימיים, אשר עשויים להרוס את הצנרת, ואנו מעדיפים שלא תיקחו על זה אחריות, הפתרון הזול יותר במקרה הזה יהיה דווקא להזמין בעל מקצוע.

פתיחת סתימה במקלחת

השיטה לפתוח סתימה במקלחת דומה לפתיחת סתימה באסלה, גם במקרה זה נסו להשתמש בפומפה על מנת לשחרר את הסתימה. במידה וזה לא עבד, פתחו את פתח הניקוז הכסוף באמצעות מברג פשוט, קחו פנס והאירו פנימה. סביר שתבחינו בשיער ומיני דברים נוספים אשר מונעים מהמים לזרום לביוב, וכעת באמצעות כל חפץ נסו להוציא את הגורמים לסתימה. שיטה נוספת היא באמצעות סודה קאוסטית (או בשמה המדעי – סודיום הידרוקסידי). המיסו את הסודה עם מים קרים לקערת פלסטיק, על כל 2 כוסות סודה שפכו 4 כוסות מים, והמתינו כחצי דקה עד להמסה של הסודה ולאחר שהיא מעלה אדים. לאחר מכן, שפכו את התמיסה לפתח הניקוז והמתינו כ-45 דקות. לאחר מכן, שפכו מים חמים לכיור, ובדקו האם הסתימה נפתחה. אגב, השיטה הזו יכולה להיות רלוונטית גם לסתימה בכיור, וגם לסתימה באסלה. במידה ולא הצלחתם לפתוח את הסתימה, גם במקרה זה, כדאי שתמצאו אינסטלטור מומלץ.

המדריך בשיתוף אתר: פייפר אינסטלציה.