מאת: דניאל עובדיה , עודכן בתאריך: 16/06/20

לא חייבים לעסוק בגינון על מנת לשדרג את הגינה, או אפילו להקים גינה קטנה – מספיק לאהוב את התחום, חצי שעה פנויה ביום, ולקרוא את המדריך הזה. האמת? זה לא רק משדרג את נראות הגינה, זה גם תורם לנפש. עיסוק בגינה הפרטית שלנו, לראות את הצמיחה, ולדעת שאנחנו עשינו את זה בעצמנו – זו בהחלט הרגשה נהדרת. אז בלי להאריך במילים, בואו נתחיל בטיפ הראשון.

עבודה בגינה

הכינו את הקרקע, תרתי משמע

הטיפ הראשון, ואולי החשוב ביותר בעת תכנון גינה הוא להכין את השטח, קרי – להכין את השטח באופן פיזי, כזה שיאפשר לכם עבודה נוחה יותר בהמשך. הדרך לעשות זאת היא ראשית להתקין בקר השקיה אלקטרוני, זו אולי נשמע קצת מרתיע, אבל בהשקעה של כמה מאות שקלים תתקינו מערכת השקיה אלקטרונית, שבטווח הארוך גם תחסוך לכם הרבה כסף, וגם הצמיחה תהיה מוצלחת בהרבה. באמצעות מערכת ההשקיה תוכלו לשלוט בכמות המים, זמן ההשקיה, ואזור ההשקיה. לאחר שתותקן מערכת השקיה כזו, הרטיבו את השטח והכינו אותו לקראת שתילה. לאחר השקיית האדמה, היא הופכת לרכה ונוחה יותר לעבודה. תפסו מקלטר או טוריה, והפכו את האדמה, כך שיכנס לתוכה אוויר. באותו מעמד, ובמסגרת הטיפ הראשון, נמליץ אף להוסיף מעט קומופסט (זבל אורגני), אשר מכיל חומרים חשובים להצלחת גדילת הצמחייה (כמו זרחן, חנקן, אשלגן, מנגן, ברזל, וכן הלאה...).

האדמה מוכנה – הגדירו תקציב ותכננו

הטיפ השני בהכנה של גינה הוא לדמיין איך אנחנו רוצים שהיא תראה, ויחד עם זאת להגדיר תקציב ברור וידוע מראש לעיצוב ותכנון הגינה. קחו לכם דף ועט, מדדו את שטח הגינה שלכם, ונסו לבנות סקיצה פשוטה ובסיסית. לאחר מכן, נסו לחשוב איך הייתם רוצים שהיא תראה, איזה אווירה הייתם רוצים לקבל, ואפילו איזה צבעים אתם מעדיפים שיהיו לפרחים. לאחר שיהיה לכם מושג לאיך תרצו שהגינה תראה, נעבור לשלב של לקיחת השראה ומציאת פתרונות זולים ויעילים לעיצוב הגינה, כאלה שגם יעלו לכם מעט מאוד, וגם תוכלו להשתמש בהם ולהקים גינה בעצמכם, ללא שימוש במכשור מורכב או יכולות שיש רק לגננים מקצועיים. מעל לכל – הציבו מחיר סופי ומוחלט אשר אותו בחרנו להשקיע בעיצוב הגינה.

מאיפה לוקחים השראה?

מאיפה לוקחים השראה? כאמור, לאחר שדמיינו איך הגינה שלנו תראה, הטיפ השלישי הוא לקחת השראה, ולנסות להבין איך נמלא את הגינה בצורה כזו שנתחבר ונאהב. וכמובן, במה נוכל להיעזר על מנת לאבזר אותה כמה שיותר מבלי לקרוע את הכיס. על מנת לקחת השראה אנו ממליצים על שתי האפשרויות הבאות: להיכנס לפורטל הגינון הישראלי - גננים פלוס, ולחקור את האתר. באתר זה ישנם תמונות רבות של כל סוגי הגינות המחולקות תחת קטגוריות שונות. האפשרות השנייה היא להיכנס לאתר ההשראות העולמי, הנקרא "פינטרסט". שם, הריצו בכלי החיפוש את הביטוי "גינה" וקבלו המון תמונות של גינות מעוצבות. אתר זו נועד בדיוק למטרה זו – קבלת השראה.

השתמשו באביזרים מיותרים שכבר בנמצא

הטיפ הרביעי לעיצוב גינה מעוצבת ושיקית במיוחד, והכל לבד, הוא להשתמש באביזרים שכבר קיימים בבית ואין להם שימוש, או בחומרים שלא עולים לנו דבר. לדוגמה, בדקו האם יש בנמצא כל דבר שיכול לאחסן אדמה וצמחייה מחד, ומאידך בעל פתחים שבהם הצמחייה יכולה להיחשף לנגד עינינו (ולא פחות חשוב, לקרני השמש). אם יש לכם לדוגמה ארון ישן, קומודה, או שידה, רעיון נהדר יהיה להציב אותה בגינה, לפתוח את המגירות, למלא אותן באדמה ולשתול פרחים. דוגמה נוספת תהיה לקחת לבנים, צמיגים ישנים, קופסאות עץ, או אפילו רפסודת עץ, ולהכניס לתוך החלל הפנוי, או בין שלבי הרפסודה צמחים מטפסים או אדניות תלויות. זכרו, כל דבר כמעט יכול לשמש כפריט נוי מעוצב לגינה, כל שנדרש הוא קצת דמיון ושעה אחת פנויה לעיצוב.

גלגל בתור עציץ

טיפ אחרון – שימוש בגבהים

הטיפ החמישי שניתן ליישם לגמרי בעצמנו הוא היכולת להשתמש בגבהים. הכוונה היא לשתול צמחייה שיכולה לעלות לגובה כמה שיותר קרוב להיקף הגינה (בצמוד אל חומה או שתשמש לנו בתור גדר חיה), וככל שהשתילה נכנסת פנימה, אל תוך פנים הערוגה, לשתול צמחייה נמוכה יותר – כמו פרחים וכיו"ב. השימוש בגבהים גם מאוד יפה בפן העיצובי, וגם דואג למסגר אזורים מסוימים בגינה בצורה מקצועית. הדבר נכון גם לערוגות פנתיות, או חלקים קטנים בגינה שלכם – פשוט דאגו להציב צמיחה גבוהה יותר בחלקה האחורי, ונמוכה יותר בחלקה הקדמי.