מאת: דניאל עובדיה , עודכן בתאריך: 16/06/20

הידעתם שביכולתכם לצמצם משמעותית את העלות בנגזרת כתוצאה משימוש בדוד שלכם? הידעתם שישנו חוק ישראלי עתיק שמחייב אותנו להחזיק בדוד כזה? ומה ההבדל בין דוד שמש ל-'בוילר'? הסוד טמון במערכת ההפעלה של הדוד. על כל זאת ועוד במדריך שלנו המסביר כיצד עובד דוד שמש.

דוד השמש שלכם – המצאה כחול לבן

בשנות ה-70, ובתקופת משבר האנרגיה בישראל, למעשה נקבע החוק על שימוש בדוד שמש – אשר באמצעותנו ניתן לנצל אנרגיה אחרת (סולארית) לטובת חימום מים. מאותה העת, ואלא אם אין באפשרותכם להתקין קולטי שמש (במצב שבו הדוד נמצא בתוך הבית, להלן 'בוילר'), יהיה לך דוד שמש על גג ביתך, או על גג הבניין בו אתה גר. כאמור, כמעט בכל בית מגורים או בניין משותף, מותקן דוד שמש וקולטים בישראל.

איך עובד דוד שמש?

ראשית, נבין ממה מורכב הדוד: על כל חלקיו השונים (כמו הפלאנג', תרמוסטט וכו') עיקרו מורכב משתי תכולות מרכזיות, האחת הינה מיכל המים, והשנייה היא הקולטנים. נתחיל בקולטנים:

קולטי הדוד למעשה עשויים ממתכת וזכוכית או פלסטיק. בתוכם, עוברים צינורות בצבע שחור (בהמשך נסביר מה קורה באותם צינורות), מצד אחד הקולטנים מחוברים באמצעות צינור לתשתית המים של הבית או של הבניין, ומהצד השני למיכל הדוד. כאשר הקולטנים סופחים אנרגיה סולארית מהשמש, הם מומרים לאנרגיה של חום, ובנוסף נוצרת אנרגיה דומה לנוכח התחממות הזכוכית והמתכת המרכיבים את הקולטים. באמצעות קרינת שמש כאמור, נוצר חם אשר מחמם את המים הזורמים בצינורות השחורים.

מכאן, המים החמים עוברים בצינורות למיכל הדוד, אשר מחובר גם הוא, כאמור, לקולטנים. המיכל עצמו, בדומה לקולטנים, מחובר גם הוא למערכת המים הביתית ובכל העת מכיל כמות של מים. המים החמים הזורמים אל מיכל הדוד מהקולטנים נכנסים פנימה, ועולים לחלקו העליון של הדוד. בו בעת, המים זורמים מים קרים חזרה אל הקולטנים, אשר עתידים להתחמם ובכך להמשיך את הסירקולציה. פעולה זו עובדת ע"פ חוקי הפיזיקה, אולם במקרה בהם מיכל הדוד ממוקם מתחת לקולטנים, פעולה זו לא יכולה להתאפשר – ולכן במקרה כזה, יהיה צורך בפעולה של מנוע חשמלי אשר יקיים את הפעולה המתוארת באופן מכאני/מנואלי.

תרשים עבודה של דוד שמש

כיצד המים מתחממים בחורף?

ובכן, עד כאן הסברנו כיצד עובד דוד השמש, באמצעות קרינה סולארית הנוצרת באמצעות פגישה של קרני השמש בקולטים. אין ספק, כי באמצעות שימוש באנרגיה זו אנו חוסכים בכסף רב ואף תורמים לאיכות הסביבה. ובכל זאת, כיצד מתמודדים בימי החורף הקרים? ובכן, כאן נכנס המנגנון החשמלי של דוד השמש. בתוך מיכל הדוד נמצא רכיב הנקרא 'גוף חימום'. באמצעות רכיב זה, הדוד הופך להיות סוג של קומקום גדול מימדים. כאשר אנו נלחץ על המתג, או בשפה העממית 'נדליק את הדוד', אנו למעשה נפעיל את המנגנון החשמלי של הדוד. כאמור, רוב דודי השמש היום הם למעשה דודי שמש וחשמל, משולבים זה בזה. גוף החימום בדוד דואג לחמם את המים, וזאת באמצעות חיבור למערכת החשמל הביתית. מיותר לציין, שכאשר גוף החימום פועל, כך גדלות גם עלויות החשמל.

הדרך הנכונה לחסוך בעלויות

ראשית, אם יש שמש – לא מפעילים את המנגנון החשמלי של הדוד. שנית, אם נרצה מקלחת חמה בימים קרים, יש להבין כי אין צורך להדליק את הדוד למשך יותר מ-20 דקות בממוצע. במידה ולוקח למים יותר זמן להתחמם, ייתכן וישנה בעיה כלשהי בדוד – ובמקרה כזה מומלץ להזמין טכנאי דודי שמש, שאמנם יגבה מכם כסף על תיקון הדוד, אבל יחסוך לכם הרבה יותר כסף בטווח הארוך, בכך שלא תשלמו חשבונות חשמל מנופחים ללא הצדקה. טריק נוסף הוא לקבוע זמן קבוע לכל הנפשות בבית – בהם נכנסים להתקלח. בכך שניכנס למקלחת אחד אחרי השני, למעשה ננצל את המים שחוממו בצורה המרבית. ככל שנגדיל את פרק הזמן בין מקלחת למקלחת, וזאת כאמור בימי החורף הקרים, ולאחר שכיבינו את הדוד, כך גם יתקררו המים ונדרש בהפעלה מחודשת של המנגנון החשמלי של הדוד.

המידע מוגש בשיתוף עם טופ דודים – מקור המידע הגדול בישראל לדודי שמש וחשמל.