מאת: דניאל עובדיה , עודכן בתאריך: 21/05/20

כולנו חווינו את זה לפחות פעם אחת בחיינו – נכנסים לחדר האמבטיה, ולפתע מגיח ג'וק לא רצוי (המלחיצים ביותר הם אלה שיודעים גם לעוף) ואנחנו מבינים שפלשו למרחב הפרטי שלנו. כשזה קורה בפעם הראשונה אנחנו מדלגים הלאה, אבל לאחר היתקלויות חוזרות ונשנות במזיקים לא רצויים, אנו בוחרים לבסוף להזמין מדביר. כאשר מדובר בהדברה, צריך להבין שישנם סוגים שונים של הדברות, הן ברמת השיטה, והן ברמת המזיק אותו יש להרחיק. מדבירים עובדים למען סילוק ולעיתים אף השמדה של מזיקים – בין אם מדובר בפשפשים, חרקים, או אף הרחקת יונים ומעופפים, לכידת חולדות ועכברים וכיו"ב. אולם, האם המדביר שלכם מוסמך לביצוע העבודה? האם בכלל מותר לו להדביר? המשיכו לקרוא וגלו כיצד ניתן לבדוק זאת.

מדביר דירה בפעולה

לפני שסוגרים עם המדביר, שאלו את השאלות הבאות

עוד במעמד השיחה, כאשר אתם פונים למדביר מומלץ ולאחר שסיכמתם ביניכם על המחיר אותו ייגבה עבור השירות, שאלו אותו בנימוס האם יש לו רישיון בתוקף מטעם המשרד להגנת הסביבה, אם תשובתו תהיה חיובית – יש לכם אור ירוק להזמין את המדביר, אולם אנו ממליצים לבצע בדיקה אף יותר מעמיקה בטרם לכך: כאמור, במידה והמדביר משיב כי יש לו רישיון הדברה בתוקף בהתאם לחוק המדבירים, בקשו ממנו את מספר הרישיון. לאחר שתעשו זאת, היכנסו למערכת הבאה על מנת לבדוק האם המדביר אכן מורשה ובעל רישיון, הזינו את מספר הרישיון שקיבלתם במערכת וקבלו את הפרטים הרלוונטיים. בצעו השוואה בין הפרטים למידע שקיבלתם, וראו שאכן גם השם חופף ושאר הנתונים, על מנת לוודא שלא מסרו לכם רישיון של מדביר אחר. לבסוף, וודאו עם המדביר שאכן הוא זה שמגיע לביצוע ההדברה, ולא עובד מטעמו (במידה ומדובר בעובד אחר, בקשו גם את הרישיון של זה). אנו ממליצים לקבל מספר הצעות מחיר מחברות הדברה דרך מדבירים פלוס, אשר ידוע בכך שהוא יודע לחבר את הגולשים במהירות למדבירים מעולים ללא עלות. לאחר מכן, יש לבצע השוואת מחירים זריזה בין המדבירים שיפנו אליכם ולהתקדם עם אחד מהם. מצאתם מדביר מוסמך? התקדמו לשלב הבא.

מדביר מוסמך הגיע – מה עכשיו?

שימו לב, לאחר שמדביר מוסמך ומומלץ מגיע לצורך הדברת המתחם, ישנם מספר דברים אשר באחריותו לבצע. סט החוקים הבאים אמור גם לאושש את ההנחה כי מדובר במדביר מקצועי, ואם הוא לא מבצע את אחת הפעולות הבאות, דרשו ממנו לעשות כן. ראשית, על המדביר לבדוק האם ניתן לסלק את המזיקים ללא שימוש בחומרי הדברה. קרי, לבצע הדברה ביולוגית, ובאמצעות מנגנונים שונים להרחיק את המזיקים מבלי לפגוע בהם. שנית, עליו לזהות בדיוק את המזיקים ולהבין במה מדובר. לאחר שהמדביר זיהה את סוג המזיק במדיוק (והסביר לכם על כך), ולאחר שבחר בשיטת ההדברה המתאימה לצורך הדברת החרקים הספציפיים שאצלכם בדירה (ואמר לכם כיצד הולך לפעול), כעת עליו לתת לכם דגשי בטיחות בטרם יתחיל לבצע את ההדברה. במידה ואתה רואים שהמדביר ניגש למלאכת ההדברה מיד ללא דגשי בטיחות, עצרו אותו ובקשו ממנו הנחיות. לרוב, דגשים כאלה יכללו סגירת כל פתחי האוורור בבית ועזיבת המקום לאלתר (של הדיירים כמובן, לא של חברת ההדברה), לבצע ניקיון כולל של המתחם, אוורור, ואף שטיפת כלים (בטרם לכן), וכמובן דגשים חשובים בנוגע לתינוקות וחיות מחמד.

הסתיימה ההדברה, אבל לא הסתיים התהליך

בסיום ההדברה, דאגו לבצע עוד דבר אחד אחרון. בקשו מהמדביר יומן פעולות פשוט על דף נייר, או פשוט אמרו לו "העתק פנקס רשום", או "יומן ביצוע" של ההדברה שהוא ביצע. המדביר אמור להגיש לכם נייר ובו הפרטים הבאים: חומר ההדברה בו השתמש, כולל שם החומר הפעיל ורמת הריכוזיות שלו בתכשיר, שם המזיק אותו הדברנו, וכמובן פרטים דמוגרפים אישיים של המדביר וחברת ההדברה, כמו שם, תעודת זהות, וחתימה.

למה חשוב לבדוק שמדובר במדביר מורשה לפי חוק המדבירים?

ראשית, תכשירי הדברה כימיים זה לא צחוק – ועל המשתמש בהם חייב להיות הידע הנדרש לשימוש נכון בתכשיר. מדובר בחומרים רעילים ומסוכנים לאדם, ועל כן חובה על המדביר להיות מוסמך לביצוע ההדברה. מעבר לכך, שבמידה ותעזרו בשירותיו של מדביר שאינו רשום, אתם תתנו יד לעבירה על החוק. חוק המדבירים קובע למעשה שלוש רמות הדברה שונות: הרמה הראשונה היא "מדביר בדירות", אשר הוא המדביר המוכר והפופולרי, אשר מוסמך להדביר בדירות מגורים, משרדים, או בבניינים משותפים (עד 16 קומות). הרמה השנייה היא "מדביר במבנים ובשטחים" אשר הוא מוסמך לבצע כל הדברה פרט להדברה באיוד. הרמה הגבוהה ביותר הוא "מדביר באיוד" אשר מורשה להשתמש בחומרים גזיים מאוד מסוכנים, וזה למעשה מורשה לבצע כל סוג הדברה שקיים.