מאת: דניאל עובדיה , עודכן בתאריך: 20/05/20

מעבר דירה הינו תהליך מבורך, אבל לעיתים גורר אותנו גם לימים לחוצים ולא כל כך פשוטים. לרוב, אנו נזמין חברת הובלות בתאריך מסוים לצורך יום שלם ומרוכז, בו למעשה הם ידאגו לשינוע תכולת הדירה לדירתנו החדשה. לעיתים, אותה חברת הובלה תדאג גם לאריזת התכולה (בתוספת תשלום), או שאנו נדאג לעשות זאת בעצמנו בטרם עת. הדבר שהרבה אנשים שוכחים הוא שמעבר להובלת דירה, אנו מעבירים למעשה את כל החיים שלנו למקום אחר, וזה אומר גם את תשתיות התקשורת, אינטרנט, כתובות, טלפוניה, ועוד. על כן, חשוב מאוד לבצע שלושה עקרונות חשובים בעת מעבר דירה, ומומלץ לחלק את המעבר לשלושה שלבים: השלב הראשון הוא תכנון מעבר, השלב השני הוא בחירת חברת הובלות, והשליש השלישי הוא עבודה לפי צ'ק ליסט מסודר בטרם המעבר.

תמונת זוג במעבר דירה

שלב ראשון: תכנון מעבר דירה

בשלב זה, חשוב לדאוג שהובלת הדירה תתבצע ללא מפריע. לכן, מומלץ לתכנן את המעבר על היבטיו השונים. ראשית, אנו ממליצים להתחיל באריזת החפצים, לשם כך יש לרכוש ארגזים וקרטונים (ניתן לרכוש ברשתות 'אייס' או 'הום-סנטר') ובאותו המעמד בזריקת חפצים מיותרים. מעבר דירה הוא זמן מצוין להיפטר מכל מה שלא באמת צריך, הדבר גם יקל עליכם בעת האריזה, ואף עשוי להוזיל לכם את עלות ההובלה. לאחר שתזרקו את מה שמיותר, ותארזו את כל מה שצריך, אנו ממליצים לקחת את תכנית הדירה החדשה, ואם אין לכם שרטוט כזה דאגו להכין על דף נייר סקיצה של הדירה, ודאגו למקם כל ארגז וכל פריט ריהוט על פני הסקיצה. בכך, לכשתתבצע הובלת הדירה ליעדה, תדעו מיד להוביל את הסבלים והמובילים היכן להציב כל דבר. במידה ותבצעו תכנון מעבר נכון, ותשתמשו בטיפים הללו היטב, אנו מבטיחים שהמעבר יהיה פשוט וחלק.

שלב שני: בחירת חברת הובלות

לאחר שיש תכנון מוקפד, השלב הבא הוא לבחור חברת הובלת לצורך הובלת הדירה. אנו ממליצים לקבל מספר הצעות מחיר באמצעות אתרים הדואגים לקשר בין הלקוח למובילים מומלצים, כמו טופ הובלות, ולאחר מכן לבצע השוואת מחירים בין ההצעות שתקבלו – ולבחור בהובלה המשתלמת ביותר. במידה ותבחרו באחד מהחברות המספקות שירותי הובלת דירה דרך טופ הובלות, אתם יכולים להיות רגועים שאתם בידיים טובות. במידה ותבחרו בחברה באמצעות חיפוש אחר, דאגו לבדוק היטב כי ישנן ביקורות חיוביות על החברה וחפשו חוות דעת עליה ברחבי הרשת. מעבר לכך, ובטרם תסגרו על תאריך ההובלה, דאגו להכין מסמך מסכם ביניכם לבין נותן השירות, אשר מפרט לפרטי פרטים את תכולת ההובלה והמחיר המוסכם. בהיעדר הסכם כזה, אתם למעשה פותחים צוהר לבעיות שונות, מחלוקות ואי-הבנות אשר יכולים להתבטא במעבר דירה נוקשה ומסורבל, ולעיתים אף בכסף נוסף שתצטרכו לשלם לאותו ספק שירות, כסף שלא תכננתם להוציא מלכתחילה.

שלב קריטי ואחרון: הכינו צ'ק ליסט

כאמור, הובלת דירה כוללת לא רק חפצים ורהיטים, אלא במקרים רבים שינוע מרכז חיינו למקום אחר. בכך, אנו צריכים לדאוג מבעוד מועד להרבה מאוד דברים שאינם קשורים באופן ישיר להובלת הדירה, לרבות: רישומים מחודשים של כתובות, התקנה מחודשת של ספקי תקשורת, ובירוקרטיה.

רישום וספקים: רישום הילדים לבתי ספר וגנים (במידה והדבר משתנה לנוכח המעבר), להודיע לחברות הטלפון הקווי (בזק), לחברות האינטרנט, להודיע לעירייה, ולעדכן את כתובתכם החדשה בתעודת הזהות.

לוגיסטיקה לפני מעבר: לוודא שהדירה החדשה פנויה ונקייה וכי יש לנו מפתחות לדירה, לוודא שיש לנו כסף זמין לשלם לחברת ההובלה, לשנע את האוכל מהמקרר והמקפיא ולהפשיר אותם.

לוגיסטיקה בעת המעבר (עוד בדירה הישנה): לבצע סריקה אחרונה בבית שלא שכחנו כלום לפני המעבר, לרשום ספירת מונים של מים וחשמל (כדי שתדעו מה חלקכם בתשלום של החשבון הבא שיגיע לדירה), לנקות את הדירה לאחר ההובלה, להשאיר מפתחות לבעל הדירה או לדיירים החדשים.

ביום ההובלה: לשלם לחברת ההובלות, לרשום ספירת מים וחשמל (כדי שלא נשלם על מה שהיה לפני שהגענו), להתחיל לסדר את הדירה (לא לפני שיושבים ונחים קצת).

שבוע שלם שלאחר מעבר הדירה: לעשות דואר עוקב כך שכל מכתב שיגיע לכתובת הכותבת יגיע אלינו, לשנות קופת חולים בהתאם למיקום החדש, אותו כנ"ל לגבי סניף הבנק הקרוב אלינו, חברת אשראי, חברת חשמל, מים, רישום בעירייה. מעבר לכך, דאגו לחייג לכל ספקי הביטוח שלכם והודיעו להם כל כתובתכם החדשה (כולל ביטוחי חיים, פנסיה וגמל). לא לשכוח את חברת הגז, שידעו לאן להגיע, ולכל מנוי אחר לרבות: מנוי לעיתון, מנוי לפיס, מועדוני לקוחות. ודבר אחרון – לרשויות המס או למעסיק שלכם, בהתאם לסטטוס שלכם (שכיר או עצמאי). בהצלחה!