פורסם בתאריך: 07/08/16

משדות וחוות עברנו לדבר על "ריאות ירוקות" או "גנים" – אותם שטחים ירוקים וקטנים ששתולים באופן מלאכותי כמעט בנוף הבנוי שבו אנחנו גרים וחיים. אין ספק שהעולם עובר תהליך אורבניזציה (עיור), זה התחיל מזמן ומאחר ומדי שנה אוכלוסיית העולם רק גדלה, תהליך זה גם ימשיך עוד שנים רבות. כתוצאה מתהליך עיור זה עומדים לרשותנו הרבה פחות שטחים חקלאיים לעיבוד, במקומם נבנים עוד ועוד בניינים וגורדי שחקים.

אך המוח האנושי הסקרן, החושב והיצירתי לא השלים עם המציאות הזו והמציא שיטה חדשה ומהפכנית לגידול צמחים. שיטה שמתגברת על בעיית זמינות הקרקע – הידרופוניקה. ללא כל תלות בשטח או בקרקע ובעזרת מערכת הידרופונית ייעודית ניתן לגדל היום כמעט כל צמח, תבלין, פרח ושיח – בבית שלנו. לא, לא חייבים בית עם גינה או פנטהאוז מרווח עם ארבעה כיווני אוויר, מספיק שיש לכם קצת מקום פנוי בדירה ומנה גדושה של מוטיבציה.

מלאכת גידול הידרו בבית אינה קשה או מורכבת וכל אחד יכול להתנסות בה, ללא כל צורך בידע, ניסיון או תואר אקדמי מתקדם. במדריך לגידול הידרו בבית תוכלו לקבל תשובות מקיפות לטירונים שבינינו, ובתום הקריאה תוכלו כבר לצאת לדרך ולהתחיל לגדל!

קצת רקע אודות הידרופוניקה:

הרעיון שניתן לגדל צמחים ללא תלות באדמה נולד כבר בשנות ה-30 של המאה העשרים. חוקרים שחיפשו פתרונות אלטרנטיביים לגידול המסורתי באדמה מצאו והוכיחו שאת האדמה ניתן להחליף בתמיסה שבתוכה מצויים כל המינרלים הדרושים ללבלובו של הצמח. מאז ועד היום קמו מיליוני מגדלים בשיטה ההידרופונית – מסחריים וכן פרטיים. למעשה שיטה זו נחשבת לפופולרית מאוד באירופה ובאמריקה הן הצפונית והן הדרומית. כמו כן, יש לא מעט מומחים אשר גורסים שבעזרת הטכניקה ההידרופונית ניתן להתגבר על מחסור במזון בעולם ולהאכיל את הרעבים.

השיטה ההידרופונית מתאימה מאוד למגדלים הביתיים

גידולי הידרו מתאימים מאוד למגדל הביתי מכמה סיבות עיקריות:

  1. מאחר ותנאי הגידול בשיטה ההידרופונית הינם מבוקרים, ניתן לגדל בהצלחה שפע של סוגי צמחים, בוודאי צמחים ביתיים.
  2. שיטה זו חוסכת במים מכיוון שהמים ממוחזרים ונעשה בהם שימוש חוזר, גם אין סכנת נזילה היות והמיכלים סגורים היטב. באותו הקשר, אין גם כל צורך לזכור להשקות תודות למערכת ההשקיה האוטומטית.

יתרון נוסף נעוץ במקום הקטן יחסית שדרוש לגידולים בשיטה זו. היות שבטכניקה הזו הצמח לא מגדל שורשים ארוכים, אין צורך לפנות לו הרבה מקום בבית.

ועכשיו לת'כלס...!

מפנים מקום. על מנת ליהנות מהפירות של גידול הידרו בבית יש לפנות מקום, אך, כאמור, לא למקום רב. מטבע הדברים, כדי שצמח ישגשג הוא זקוק למקום וגם לאוויר, לכן מומחים אומרים שרוחב של 60X60 סנטימטרים וכן מטר גובה הם המינימום ההכרחי. אז אם יש לכם מקום או חלל שעונה על הקריטריונים הללו תוכלו להתחיל, גם אם זה בחדר, מרתף או מקלט, אוהל, ארון, עליית גג או אפילו מחסן.

רואים את האור. את התאורה יש להתאים לגובה של החלל ולסוג הצמחים שאנחנו רוצים לגדל. כאשר העיקרון הוא פשוט, ככל שהחלל שלנו יהיה יותר גבוה כך נצטרך תאורה בעלת עוצמה חזקה יותר. זכרו, תאורה היא גורם חשוב שמשפיע באופן ישיר על התנובה שלנו. ממש כשם שאנחנו, בני האדם, לא יכולים לחיות ללא אור, כך גם צמחים. המומחים ממליצים להשתמש במנורות של 600 וואט עבור כל מטר.

אזור סטרילי. חלל הגידול צריך להיות נקי והיגייני, אחרת נסבול מבקטריות וחיות אחרות. בתום כל מחזור יש לנקות היטב את המערכת על כל מרכיביה.

המצרכים הבסיסים שדרושים

כדי להתחיל לגדל צמחים בשיטת הידרו בבית שלנו עלינו להצטייד במספר מרכיבים חשובים:

  1. מיכל ייעודי. מיכל שכזה יהיה אטום לנזילות, יציב ובעל תכונות אל-חלד (קרי: עמיד לקורוזיה). המיכל חייב להיות מותאם למקום שבו אנחנו מתעתדים לגדל (מחסן, שולחן, ארון, מרתף וכו'), ובנוסף הוא צריך להתאים לטכניקת ההשקיה שנבחר.
  2. מצע. במצע נעגן את השורש של הצמחים. יש לא מעט סוגי מצעים לבחירה, אם כי מומחים ממליצים למגדלים הביתיים לרכוש מצע אינרטי, שאינו מתבלה וניחן באוורור טוב.
  3. מים. יש להקצות לגידולים הידרופוניים מי ברז שמאופיינים במוליכות חשמלית e.c שבין 0.5 לבין 1.0 מילימוס.
  4. מדיד מים. המדיד נועד לעזור לנו לקבוע מתי יש להשקות את הצמחים. ממקמים אותו בתוך המצע שבחרנו והוא למעשה מהווה סמן המלמד אותנו על גובה התמיסה.
  5. דשן. יש לרכוש דשן שמתאים לגידולי הידרו. דשן כזה ישמור על יציבות התמיסה, על רמת החומציות ועל המוליכות החשמלית.

מערכת הידרופונית. למי שלא מעוניין לרכוש בנפרד את כל המרכיבים שציינו בסעיף הקודם יש פתרונות נהדרים – מערכות הידרופוניות מוכנות. למגדל הביתי המתחיל תתאים מערכת הידרופונית פשוטה. מערכת כזו תכלול בין היתר: אוהל, עציצים, נורות, דשנים, טיימר, משנק לנורות, ערכת תליה, רפלקטור, תערובת אדמה, ונטה ומד טמפרטורה ולחות. מחירן של מערכות אלו מתחיל באיזור ה- 800-1,000 ש"ח.

בחירה חופשית. כאמור ניתן לגדל בשיטת הידרו כל צמח, פרי, פרח, תבלין, עץ או שיח, אך משום מה יצא לשיטה זו מוניטין שהיא מתאימה בעיקר לגידול קנאביס. אכן שיטה זו מתאימה גם לקנאביס אך היא מבטיחה יבול מרשים גם למגדלי צמחים אחרים. אם אתם רוצים להיות בטוחים בתוצאות אז מומלץ לבחור ייחור או זרע שאתם מכירים והתכונות שלו ידועות לכם.

יחס חם, פה ושם. כמו כל צורת חיים גם הצמחים הגדלים בשיטת הידרו דורשים טיפוח ותשומת לב, אם כי מינימליים, בוודאי ביחס שיש להשקיע בגידולים מסורתיים באדמה. בגידולי הידרו לא צריך לנכש עשבים, לתחזק ולרסס. כל מה שצריך לעשות זה לעקוב אחר תהליך הגדילה ולשים לב שהצמח מקבל את כל מה שנחוץ לו על מנת לפרוח. גם בגידולי הידרו יש להיזהר מחרקים ומחלות, אך הסיכוי לאלו קטן הרבה יותר מבאדמה תודות לתנאים המבוקרים והסטריליים בשיטה ההידרופונית.

בונוס - גידול קנאביס רפואי בשיטת הידרו. צמח הקנאביס אינו חוקי בישראל ואסור לצרוך אותו בשעות הפנאי אך הוא כבר הוכר כצמח מרפא ונרשם כתרופה לאלפי חולים בישראל. למעשה מוביל וחלוץ בתחום המחקר הרפואי הבינלאומי של צמח הקנאביס הוא ישראלי - פרופסור רפאל משולם. כדי לגדל קנאביס בבית בשיטה ההידרופונית יש צורך בכל מה שכבר ציינו, רק שיש לספק לקנאביס תאורה אינטנסיבית (יש נורות ייעודיות לגידול קנאביס), להקפיד על אדמה לחה אך עם זאת אוורירית וכן על אוורור חלל הגידול.

בהצלחה!

נכתב בשיתוף עם אינטגרל הידרופוניקס - גידול הידרו ביתי.